Vítej ve světě, kde se pohybuješ rychlostí 35 km/h na prkně pouhých 8 cm nad zemí. Nemusíš být génius, abys pochopil, že to může být dost nebezpečné.
Některé elektrické longboardy světových značek, ale i DIY (Do-it-yourself) boardy dosahují rychlosti až 50 km/h. Pro zkušeného downhill sjezdaře je 50 km/h rozcvička na zahřátí. Jejich průměrná rychlost při sjezdech dosahuje 70 km/h. Rychlost při sjezdu závisí na svažitosti, povrchových podmínkách, vybavení, hmotnosti jezdce a jeho dovednostech (a taky na tom, jaké má koule)! Držitelem světového rekordu v downhillu je Kyle Wester, který dosáhl neuvěřitelných 143,89 km/h!
Tak jaký je rozdíl mezi downhillistou a průměrným longboardistou, co začal jezdit na elektrice? Downhillista má za sebou většinou léta zkušeností, jistotu při jízdě získal postupně a má bezpečnostní výbavu, která odpovídá jeho rychlosti a jízdní technice (tj. helmu, kombinézu na downhill, rukavice, chrániče na kolena a lokty).
Elektrický longboardista je naopak někdo, kdo na skatu buď nikdy nestál, nebo na něm nejezdil od dob svého dětství nebo je zkušený skateboardista (street, park, vert, cruising atd.), ale není nutně zvyklý na vysokou rychlost elektrických longboardů. Nováčci mají většinou chuť testovat, takže zkouší jezdit podle svých oblíbených YouTuberů a hecují „top speed test“ během jejich prvních projížděk. Vyznávají přístup out-of-the-box: podceňují seřízení prkna, mají chabou jízdní technikou, špatný postoj, rozložení váhy, nesprávné umístění nohou a nedostatečné bezpečnostní vybavení a ochranné prvky.
Tohle jsou úskalí elektrického skateboardingu. Nikdy jsi takovou rychlostí nejezdil, tady máš „mašinu“ a co z toho? Mnozí bohužel narazí.
Jak se nestát součástí černých čísel? 9 způsobů, jak můžeš snížit riziko úrazu, se dočteš v dalších dílech tohoto seriálu na Watt blogu! Druhý díl už brzy.